Vijesti

Uzajamno osnaživanje liderki kao pokretač razvoja

Objavljeno u WF4D prije 2 godine, 3 mjeseci

Treća sesija prve Konferencije Ženskog foruma za razvoj „Susreti liderki za razvoj“ koja je održana u Sarajevu prošle godine je bila posvećena  iskustvima liderki sa međunarodne scene sa naglaskom na Maltu i Švedsku.

Bilo je interesantno upravo ova iskustva porediti sa bh. perspektivom i pronaći zajedničke odrednice u međusobnom osnaživanju žena a sve u cilju daljeg razvoja demokratskih procesa u društvu jedne zemlje.

450_5e20328875f6d72ecf2ff8ba44fcd5b6.jpg

Francesca Fenech Conti sa Malte sa svojim saradnicama vodi neformalnu mrežu Žene za Žene Malta koja broji preko 34 500 članica. Na samom početku panela prisutne je upoznala sa istorijom razvoja ove neformalne online Facebook grupe koja je ustvari online sigurna platforma za žene svih uzrasta i svih životnih zanimanja. Interesantno je da je nakon Francescinog dijeljenja ličnih iskustava sa drugim ženama u Facebook grupi to postalo njihova snaga jer su žene slijedile primjere drugih žena, nisu se više osjećale usamljene, a njihova zajednica je dobila moć. To je bio razlog da je i tokom panela, Francesca naglasila da žene mogu jako puno ostvariti kada rade zajedno, kada se međusobno podržavaju i slave svoje uspjehe. Udruživanjem žene stiču moć da naprave konkretne promjene.

450_72b3f6797904c71f16698745c0bbda33.jpg

Francescino online obraćanje je bilo idealan uvod u naredno, obraćanje panelistice iz BiH, Nere Monir Divan koja je stručnjakinja za rodna pitanja UNDP-a BiH. Ona je podsjetila sve prisutne da su nažalost žene u BiH jako malo zastupljene na svim nivoima odlučivanja, te da je nizak nivo svjesnosti u društvu o važnosti i ulozi žena liderki. Stoga ova mlada stručnjakinja smatra da Ženski forum za razvoj, kroz prizmu rodne ravnopravnosti i jačanja pozicije žena, može ponuditi sistemska, izvorna rješenja za izazove sa kojima se društvo suočava.

Jelena Joksimović, novinarka i moderatorica Ženskog foruma za razvoj i FB grupe Liderke za razvoj smatra da su prepreke ženskoj solidarnosti prisutne u cijelom društvu. Žene su kroz istoriju dokazale da su sposobne za uspjeh i prevazilaženje prepreka, a ova mlada liderka je naglasila kako bi jačanje povezanosti među ženama, između ostalog i pomoću platformi ove vrste, doprinijelo njihovom osnaživanju i omogućilo im da se zajedno bore i izbore za svoju ravnopravnost u društvu u kojem žive i rade.

Nordijske zemlje su predvodnice u smislu borbe protiv rodne neravnopravnosti te su posljednjih godina u samom vrhu svjetske ljestvice u ovoj oblasti. No bez obzira na to Suzanne Akerlund, predsjedavajuća ženske mreže Klara K Demokrati iz Švedske, smatra da prostora za poboljšanja i za napredak i dalje postoji. Iako Švedska obilježava 100 godina od ulaska prvih žena u švedski parlament, kaže da je i njihova mreža formirana kako bi okupila žene političarke, iz različitih političkih opcija sa jednim osnovnim ciljem - dalje osnaživanje žena i unapređenje njihovog položaja u društvu. Ona je poručila svim prisutnim liderkama na Konferenciji da samo uzajamnim osnaživanjem mogu postati pokretačice promjena u društvu.

Tom porukom je ustvari i zaključen treći panel ove konferencije koja je pružila priliku za bolje povezivanje postojećih članica Ženskog foruma za razvoj i dala osnov za dalje zagovaranje važnih tema koje povezuju liderke i uključuju žene u demokratske i pozitivne društvene procese.

 

 

 

 

Komentari (0)