Vijesti

Ženskim liderstvom do razvoja zajednice

Objavljeno u WF4D prije 2 godine, 2 mjeseci, 4 sedmice, 2 dana

Tokom prve Konferencije Ženskog foruma za razvoj „Susreti liderki za razvoj“ koja je održana sredinom decembra 2021. godine u Sarajevu imali smo priliku razgovarati o potrebi osnaživanja žena kao ključnom preduslovu za aktivizam i uključivanje žena u demokratske procese. Također, ovo je bila prilika za promociju bh. liderki koje su se istakle svojim radom u različitim oblastima, te dale svoj doprinos razvoju zajednice.

 

Tema druge realizovane sesije bila je „Ženskim liderstvom do razvoja zajednice“ tokom koje je Jelena Joksimović, moderatorica Ženskog foruma za razvoj i Facebook grupe Liderke za razvoj, ugostila tri liderke koje su prezentirale svoja iskustva ali i poslale poruke drugim ženama o značaju angažmana u zajednici.

450_f528e2ce5bc7b42d738ebadac382539c.jpg

450_bff9c3b1a56bd16d51f552b0b3a51ce0.jpg




Alisa Ramić-Dudić, profesorica je bosanskog jezika i književnosti, koja je tokom dugogodišnjeg rada u obrazovnom sistemu uočila da među učenicima postoje oni kojima treba podrška, pogotovo djevojkama. Alisa ističe kako postoje djevojke koje sve mogu, ali da u nekoj fazi svog života jednostavno nestanu, uklope se u stereotipne uloge koje društvo dodjeljuje. Motivisana željom da unaprijedi svoje okruženje, Alisa je iskoristila moć i autoritet profesorice da u učionici „probudi“ djevojke da se bave čim žele, da se zauzmu za sebe i u konačnici uzmu svoj život u svoje ruke. Svjesna da je i sama najbolji primjer svojim učenicama, Alisa je vrlo aktivna u zajednici, ali i u Ženskom forumu za razvoj u kojem je jedna od moderatorica.

 

Lejla Bašić, osnivačica i predsjednica udruženja mladih žena GirlThing bila je jedna od najmlađih panelistica i učesnica Konferencije. Upravo je Lejlino izlaganje bila odlična prilika da se prezentiraju stavovi mladih kada je u pitanju poduzetništvo i aktivizam u društvu. No, zabrinjavajuće zapažanje i iskustvo koje su učesnici imali priliku čuti jeste da su mladi, naročito djevojke, puno aktivniji kad su mlađi. Zbog prepreka i stereotipa sa kojima se suočavaju, aktivizam djevojaka se smanjuje već tokom srednje škole.

 

Iva Bilić magistrica bibliotekarstva i filozofije, zaposlena kao voditeljica štamparije, posjeduje obrt koji je pokrenula kao start-up. Svestrana, uporna i hrabra žena koja je poručila da je upravo volontiranje bilo iskustvo koje joj je pomoglo da stekne nova znanja i vještine, da se osamostali i pokrene vlastite poslovne poduhvate. Upravo je Ivin put sjajan primjer mladim osobama, naročito djevojkama, kako uvijek postoji način za aktivno djelovanje.   

 

Izlaganja tokom ove sesije su bila sjajan izvor informacija, savjeta ali i preporuka iz ugla panelistica koje su žene različitih dobnih skupina i iskustava. Ipak, njihova zajednička poruka je jedinstvena da svaka žena treba naći vlastiti model angažmana u zajednici, jer je sigurno da svaka osoba može dati vlastiti doprinos stvaranju pozitivnih promjena.

 

Komentari (0)